A mediterrán diéta valójában az egészséges, alacsony telített zsírtartalmú élelmiszerek fogyasztását részesíti előnyben, mint például a gabonafélék, hüvelyesek, gyümölcsök, zöldségek, olívaolaj, kiegyensúlyozott hal, fehér és vörös húsok, tojás és tejtermékek fogyasztásával.
Az egészséges életmód és a fittség megőrzésének elősegítése mellett a tudományos kutatások rávilágítottak arra, hogy ez a fajta étrend milyen sokat segít a szervezet jó közérzetében, és mindenekelőtt a betegségek megelőzésében. Valójában tudományosan bizonyított, hogy az olyan egészséges és kiegyensúlyozott étrend, mint a mediterrán, csökkentheti az olyan betegségek kialakulását, mint a rák, a szív- és érrendszeri betegségek vagy a cukorbetegség.
De melyek a mediterrán diéta legfontosabb ételei? A hüvelyesek, például csicseriborsó, bab, lencse, borsó és teljes kiőrlésű gabonák, például búza, zab, amaránt, tönköly, köles és árpa fogyasztása mindenképpen előnyben részesítendő. A gyümölcsök és zöldségek nagyon fontos szerepet töltenek be a mediterrán étrendben, amennyiben szezonjuk van: az élelmiszerek betakarításának időszakában történő fogyasztása valójában nem csak ízletesebbé teszi az ételeket, de nagyobb mennyiségű vitamint kínál, mint üvegházhatású vagy importált gyümölcsök és zöldségek.
A gyümölcsök és zöldségek közül előnyös a kivi, alma, szilva, füge és spárga, sárgarépa, fokhagyma, póréhagyma, hagyma, paradicsom, borsó, kelbimbó, cékla, édeskömény és articsóka. Nem szabad alábecsülni a szárított gyümölcsök, például a mandula, a mogyoró és a dió táplálkozási tulajdonságait sem. A hús, különösen a fehér hús, a hal, a tejtermékek és a tojás fehérjéit semmi esetre sem szabad kizárni, hanem egyensúlyba kell hozni az étrenden belül.